Студената война не беше тиха. Нека припомним някои хитове от това време, които изиграха важна роля на своеобразен саундтрак при противопоставянето на двете супердържави.
1. Gilbert Becaud - Nathalie
Създадена през 1964 г. и изпълнена от Жилбер Беко, песeнта е разказ за французин, неговото посещение в Москва и любовта му към момиче-гид на име Натали /Наташа/.
В интервю за "L"Express" през 2005 г. автора на текста Пиер Делакоа си спомня за работата над образа на Наташа, която преживява в комунистическия кошмар и става героиня на любов. "Един ден Жилбер Беко ми каза: "Създай силен образ!" И аз измислих:
"Червеният площад беше пуст.
Пред мен вървеше Натали..."
2. The Beatles - Back in The USSR
Песен на легендарните Beatles от техния "Бял" албум. Написана през 1968 г. от Пол Маккартни, официално песента е на авторския дует Ленън-Маккартни. Замислена като пародия на песента на Чък Бери "Back in USA". Като цяло текста е с позитивно отношение към Съветския съюз. При нейното прослушване се създава впечатление, че "бийтълсите" не знаят нищо за "желязната завеса", за КГБ, коварните комунисти и ядрената заплаха. Трябва да се отчете факта, че Пол Маккартни създава пародия на песента и USSR е вероятно най-подходящо за необходимото съзвучие.
3. Boney M - Rasputin
Хит на екзотичната група от Западна Германия. Независимо от асоциациите с образа на руския монах и мистик със същото име и историческото време на събитията, герой на този диско хит е голям и силен мъж, любимец на московските хубавици.
4. Chris De Burgh - Moonlight and vodka
Композицията е написана от Крис де Бърг през 1984 г., когато отношенията между СССР и САЩ са все още обтегнати. След години, когато СССР вече не съществува, при свое посещение в Русия той нарича песента "шега":
"Аз написах Moonlight and Vodka през 1984 г., по време на студената война, много преди моето първо посещение в Русия. Аз просто си представих американски агент в Москва, стоящ на бара нещастен и самотен.Той платил на музикантите, за да изсвирят нещо приятно, тъй като се чувствал тъжно и нещастно, спомняйки си своя дом в Лос Анжелис. И вижда танцуващо момиче, което му се усмихва. И си мисли, че тя може да бъде агент на КГБ..."
5. Sting - Russians
През 1985 г. перестройката още не е обявена, а ядрената война виси като дамоклев меч над света. Британският музикант решва да се намеси като трета страна в отношенията СССР - САЩ. Стинг изразява несъгласие с изявленията на Хрушчов, но и не споделя мнението на американския президент Рейгън.
Част от текста на песента - "I hope the Russians love their children too" / Надявам се, че руснаците също обичат своите деца/ повтаряна многократно може да се приеме като своеобразна мантра, която сработва много бързо. Дни след излизането на песента държавните глави на САЩ и Русия се срещат в Женева и се взима решение, че ядрената война не бива да се разразява и в нея не може да има победители.
Песента е включена в албума "Ice and fire", който излиза през ноември 1985 г. и у голяма част от руските меломани предизвиква смесени чувства. Романтична история на фона на студената война, "издигната във времето стена" ... Всичко е понятно, като остава въпроса защо момичето се казва Никита и известно ли е било на авторите, че Никита е мъжко име?
Интересен факт е, че в записа на песента взима участие и Джордж Майкъл, като бек вокал, а в ролята на момичето от пограничните войски се снима модела Аня Мейджър, станала популярна преди това с участието си в прочутата реклама на Apple "1984".
1989 г. ... Американската проганда е забавила своите обороти в дискредитацията на СССР. Песента на американската звезда е разказ за американец и руснак, формирани в епохата на студената война. Докато американския герой се крие под чина по време на Карибската криза, неговия съветски връстник Виктор се учи да служи на Родината и пие водка в желанието си да удави и опие неневистта си към американците. След много години, америкнеца пристига със своята дъщеря в Ленинград, за да погледне в очите ненавистните съветски хора; там той среща Виктор. Те се прегръщат и ненавистта изчезва. По това време руският герой на песента е приключил военната си кариерата и се е установил на работа в цирк ...
Англичанин, станал звезда на италианското диско, с песента USSR, Хънтингтън взривява всички хит паради в Европа. Този сингъл неутрализира многогодишната антисъветска пропаганда и за 5 минути прави това, което не успява да направи съветската агитпропаганда за 40 години...
Композицията е една от най-известните песни на популярната немска рок група. Музикантите са вдъхновени от перестройката на Михаил Горбачов, падането на "желязната завеса" и разрушаването на Берлинската стена. Песента става най разпространения саундрак, на документални кадри за разрушаването на последната и толкова се харесва на Горбачов, че той приема немската група в Кремъл. Михаил Сергеевич запазва своето пристрастие и след години Scorpions изпълняват своя хит на неговия 80-годишен юбилей в Лондон.
Хитът на британския дует е записан през 1993 г., когато СССР вече не съществува на картата на света. Песента е възприемана като химн на промените, които стават в Русия, въпреки че оценките не са еднозначни. Малцина са тези, които знаят, че песента е написана през 1979 г. от група с име Village People. Pet Shop Boys просто записват кавър версия и променят аранжимента. Първоначално песента е създадена като химн на хомосексуалистите с призив да се отправят на Запад, в Сан франциско, където могат да се почувстват по-свободни.
Източник: www.russian7.ru
Подобни публикации: ПЕСЕНТА "Russians"[СТИНГ]
КАФЕ "ПУШКИНЪ" В МОСКВА - РОДЕНО ОТ ПЕСЕНТА НА ЖИЛБЕР БЕКО
9 РУСКИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ, СТАНАЛИ ИЗВЕСТНИ НА ЗАПАД
КАФЕ "ПУШКИНЪ" В МОСКВА - РОДЕНО ОТ ПЕСЕНТА НА ЖИЛБЕР БЕКО
9 РУСКИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ, СТАНАЛИ ИЗВЕСТНИ НА ЗАПАД
08.06.2016
Коментари
Публикуване на коментар