С мащабни мероприятия през 2017 г. руския град Самара отбеляза 140 - годишнината от съзаването на Самарското знаме и половин век от момента, когато на картата на града се появява улица "Стара Загора"(в чест на българския град-побратим). От 2014 г. паметната дата се отбелязва като официален празник - Ден на Самарското знаме.
Преди 140 години, през 1877 г. именно от Самара започва своя славен път към Балканите легендарното знаме, станало символ на българо-съветската дружба.Няколкодневни тържества и събития - тематична експозиция, концерт с духов оркестър, участието на хор "Турецки" и народния артист на България Бедрос Киркоров града отбелязва паметната дата.
![]() |
Тържествено освещанване на копие на самарското знаме в гр. Самара, 12.05.2017 г. Снимка: samddn.ru |
Дружбата межу Самара и Стара Загора се заражда в годините на Руско-турската война. Русия протяга ръка за помощ. В Самара е съзаден комитет за събиране на срества в помощ на братския народ. По инициатива на съветника Пьотр Алабин се ражда Самарското знаме. Идеята да се подари бойно знаме на българското опълчение принадлежи на неговата съпруга, Варвара.
Пьотр Алабин |
Варвара Алабина |
След Освобождението точно Алабин става първия граждански губернатор на София. Днес една от улиците в българската столица носи неговото име.
![]() |
Самарски Иверски женски манастир, снимка: официален сайт на манастира |
На 20 април 1877 г. в руския град Самара става освещаването на знамето. В този ден преди цели 140 години самарското знаме се отправя в своя исторически път, чрез Сизран и Москва към България.
![]() |
Самарското знаме, Ярослав Вешин |
В легенарните боеве при този град Самарското знаме получава своето бойно кръщение. Затова в края на 1950-та година, когато се активизира българо-съветската дружба, точно Стара Загора става град - побратим на Самара. В памет на тази дружба на 28 октомври 1965 година с името Стара Загора кръщават улица в новия район на града.
"Стара Загора" - Българската улица на Самара
Строежът на 12 километровата улица "Стара Загора" продължава три петилетки. Макар и загубила своята актуалност с времето, българската тема все още може да се открие в надписите на магазините - Младост, Мартеница, Сладкиш, Загорка... Кинотеатъра е носел наименованието "Шипка". Величествено се издига музайка с братски хванати за ръце българин и руснак, дело на самарския художник Рудолф Баранов, както и друга със символа на България - червена роза. Стара Загора е централна ос и най-озеленения проспект с обслужващи района учреждения от градско значение.
В годините на социализма между двата града са съществували активни приятелски отношения и сътрудничество: между промишлените предприятия, образователните и културни институции, дейците на културата и изкуството.
В наши дни ...
Трицветното Самарско знаме служи за основа при съзаването на флага на Самарска област през 1998 г.
В деня на Победата 9 май осветено копие на Самарското знаме е било начело на "Безсмъртния полк" в деня на Победата, след което е тържествено връчено на руските военнослужещи в Сирия.
Може да прочетеет също: БРАТ И СЕСТРА СЕ ОТКРИВАТ СЛЕД 70 ГОДИНИ, БЛАГОДАРЕНИЕ НА "БЕЗСМЪРТНИЯ ПОЛК"
Самара не е руски град, а Града на Волжките Българи!
ОтговорИзтриванеСамарското знаме е дар на Волжките Българи на Дунавска България.