140 ГОДИНИ ЖИТЕЛИТЕ НА САМАРА ПАЗЯТ СПОМЕНА ЗА САМАРСКОТО ЗНАМЕ

С мащабни мероприятия през 2017 г. руския град Самара отбеляза 140 - годишнината от съзаването на Самарското знаме и половин век от момента, когато на картата на града се появява улица "Стара Загора"(в чест на българския град-побратим). От 2014 г. паметната дата се отбелязва като официален празник - Ден на Самарското знаме.

Преди 140 години, през 1877 г. именно от Самара започва своя славен път към Балканите легендарното знаме, станало символ на българо-съветската дружба.

Няколкодневни тържества и събития - тематична експозиция, концерт с духов оркестър, участието на хор "Турецки" и народния артист на България Бедрос Киркоров града отбелязва паметната дата. 

Тържествено освещанване на копие на самарското знаме в гр. Самара, 12.05.2017 г.
Снимка: samddn.ru
Самарското знаме

Дружбата межу Самара и Стара Загора се заражда в годините на Руско-турската война. Русия протяга ръка за помощ. В Самара е съзаден комитет за събиране на срества в помощ на братския народ. По инициатива на съветника Пьотр Алабин се ражда Самарското знаме. Идеята да се подари бойно знаме на българското опълчение принадлежи на неговата съпруга, Варвара.
Пьотр Алабин
Варвара Алабина
Закупуването на плата, изработката на дръжката, сребърните гвоздеи, направата на златни и сребърни конци заплатил Пьотр Алабин. Той също така жертва лични срества в помощ на борещите се българи и устройва болница за пристигащи от Балканите ранени в собствения си дом. 

След Освобождението точно Алабин става първия граждански губернатор на София. Днес една от улиците в българската столица носи неговото име. 

Самарски Иверски женски манастир, снимка: официален сайт на манастира
Изготвянето на знамето било поверено на известните със своето майсторство монахини от Иверския манастир. Самарското знаме се създавало под ръководството и личното участие на игуменката на манастира Антонина.


На 20 април 1877 г. в руския град Самара става освещаването на знамето. В този ден преди цели 140 години самарското знаме се отправя в своя исторически път, чрез Сизран и Москва към България.

Самарското знаме, Ярослав Вешин 
В легенарните боеве при този град Самарското знаме получава своето бойно кръщение. Затова в края на 1950-та година, когато се активизира българо-съветската дружба, точно Стара Загора става град - побратим на Самара. В памет на тази дружба на 28 октомври 1965 година с името Стара Загора кръщават улица в новия район на града.

"Стара Загора" - Българската улица на Самара

Строежът на 12 километровата улица "Стара Загора" продължава три петилетки. Макар и загубила своята актуалност с времето, българската тема все още може да се открие в надписите на магазините - Младост, Мартеница, Сладкиш, Загорка... Кинотеатъра е носел наименованието "Шипка". Величествено се издига музайка с братски хванати за ръце българин и руснак, дело на самарския художник Рудолф Баранов, както и друга със символа на България - червена роза. Стара Загора е централна ос и най-озеленения проспект с обслужващи района учреждения от градско значение.


В годините на социализма между двата града са съществували активни приятелски отношения и сътрудничество: между промишлените предприятия, образователните и културни институции, дейците на културата и изкуството.

В наши дни ...

Трицветното Самарско знаме служи за основа при съзаването на флага на Самарска област през 1998 г.




В деня на Победата 9 май осветено копие на Самарското знаме е било начело на "Безсмъртния полк" в деня на Победата, след което е тържествено връчено на руските военнослужещи в Сирия.



Коментари

  1. Самара не е руски град, а Града на Волжките Българи!
    Самарското знаме е дар на Волжките Българи на Дунавска България.

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар