НЕОБИКНОВЕНАТА ИСТОРИЯ НА "СОЮЗМУЛьТФИЛьМ"

"Съюзмультфильм" е най-голямата анимационна студия в СССР и Русия, създала повече от 1000 чудесни анимационни филми, с героите на които израсна не една поколение. Пред изминалата 2016 г. добрият "старец" "Союзмультфильм" навърши 80 г. Те не са били лесни, но затова пък ярки и интересни.




Студиото е създадено на 10 юни 1936 г., като отговор на чуждестранния Disney. 

Било решено, че и руските художници могат да създадат не по-лоша, а може би и по-добра анимация от западните си колеги.

Така се ражда студията, която първоначално била наречена "Союздетмультфильм", а само след година се преименува на "Союзмультфилм", тъй като преценили, че анимационните филми могат да представляват интерес не само на детската, но и аудиторията в по-напреднала възраст.    Първият филм, създаден в студиата бил "В Африка е горещо" и бил черно-бял. Сценарият написал детския поет Сергей Михалков.

Почти веднага след успеха на анимацията за Африка, студията преминаав на производството на цветни анимационни филми. Първите от тях били късоматражни, и в стил "Disney" разказвали на децата за приключенията на животните. Но художниците бързо придобили майсторство, измислили нови техники на работа и още през 1938 г. съветските деца  станали щастливи зрители на филми, като "Лимполо", "Бармалей" и др., създадени в техника "еклер".

При нея на лентата първоначално снимали истински хора и животни, след което покадрово се прерисували техните движения. По този начин художниците постигали невероятно "жив" образ на своите персонажи.

Великата Отечествена война поставила началото на нелек период за младата студия. Първоначално художниците се преориентирали към създаването на агитационни филми-плакати, които според предвижданията трябвало да повдигат боевия дух на населението. След известно време това занятие било квалифицирано, като не толкова важно и студията била евакуирана в Самарканд. Оказало се, че там е практически невъзможно да се работи - нямало условия. 

След година студиото отново се завръща в Москва. В тежките военни условия (не достигали материали, храна, сътрудници, нямало отопление в цеховете, а често и осветление) аниматорите създали няколко, станали любими филми, като "Приказка за цар Салтан", "Откраданто слънце".и "Синдбад мореплавателя".


ФГУП "ТПО "Киностудия "Союзмультфильм


Периода от началото на 70-те години до средата на 80-те заслужено са наричани епоха на разцвет на "Союзмультфильм". По това време това е най-голямото анимационно студио в Европа, в коeто работели повече от 500 души и били създадени повече от 1000 ленти. Музеят на студиото украсявали повече от 150 награди от родни и международни фестивали. Били разработени повече от 20 жанрове и стилове, а най-голямо постижение станал сборника "Веселая корусель".   За съжаление в края на 80-те години настъпват тежки години за съветската анимация - не достигат финанси и държавна поддръжка. настъпила кадрова и творческа криза, а редица майстори напускат "Союзмультфильм" в търсене на по-добро бъдеще. Много скоро студиото загубва своето престижно положениe, като се лишава дори от производственото си здание. 

През 90-те години актьора Олег Видов, станал известен с ролята си на цар Гвидон в телевизионните приказки се опитва да подобри положението. По това време той вече отдавна живеел в САЩ и се занимавал с бизнес там. Видов откупил всички работи на студиото, решен да ги представи на вниманието на чуждестранните зрители. Добрите стари съветски филми били показани в много страни по света, а успеха сред малките зрители бил грандиозен. Благодарение на Видов всички ленти били внимателно реставрирани, а известни холивудски актьори, като Шърли Макклейн, Джесика Ланг, Тимъти Далтън, Джон Хюстън и др. подарили своите гласове на обновение анимационни филми.


Отново настъпват трудни години за "Союзмультфильм", през които студиото е напълно приватизирано и раздробено на части. По-късно бива отново открито, опитвайки се да достигне миналия разцвет, да създаде нови проекти и да възроди старите. За съжаление не достигат средства и "Союзмультфильм" се оказва на прага на банкрут.

Днес, с поддръжката на Министерството на културата "Союзмультфильм" функционира отново. Новото ръководство успява да изплати дълговете, да реорганизира и възобнови кинопроизводството, създавайки нови анимационни продукти, които вече печелят редица наградиди и са радушно приети от децата по цял свят. Студиото планира да създаде учебни филми и авторски проекти и един ден да достигне висините от онези времена, когато добрите и полезни атимационни филми възпитаваха цели поколения.

В сайта на "Союзмультфильм" може да се запознаете със златната колекция от филми и да направите кратка виртуална разходка из сградата на легендарното анимационно студио.

Източник: www.soyuzmultfilm.ru и www.ivi.ru.








Коментари