"Да, и аз самият не разбирам кой съм: "първия човек" или "последното куче"..." Юрий Гагарин
Животните в Космоса изпълняват роля на дубльори на човека, негови заместници. С цел да не се рискува напразно човешки живот, на тях са изпитвали това, което е предстояло да изпитат истинските космонавти. Затова естествено, животните политат в космоса преди хората. Дълъг е списъка с имената на безсловестните и безропотни приятели на човека, проправили пътя на човечеството към звездите.
На 3 ноември 2017 г. се навършиха точно 60 години от полета на първото живо същество в околоземната орбита. На този ден през 1957 г. на борда на космическия апарат "Спутник - 2" първия в историята космонавт - уличното куче Лайка извършва четири обиколки около Земята. Но Лайка не е първото животно, полетяло в космоса.
Началото ...
Болшинството от изследванията с кучета са проведени в Съветския съюз през 50-те и 60-те години. През май 1946 г. министерския съвет на СССР издава секретно постановление, съгласно което първостепенна задача става създаването на въоръжение с използването на реактивни двигатели и организирането на научно - изследователска работа в тази област. Постановлението полага началото на ракетно - космическия отрасъл в страната. Освен военно - стратегическите задачи от учените се изисква да проверят и възможностите за полет на човека в космоса.
По ред причини изследване на влиянието на полет в космоса веднага директно на човек било невъзможно, затова е взето решение експериментите да се провеждат на животни.
Конструкторът Сергей Корольов
Защо кучета
СССР вече има натрупан известен опит с използването на кучета, като опитни животни. В своите експерименти руският учен физиолог Иван Павлов, създател на теорията за висшата нервна дейност, използвал именно тях.
Кучетата, подготвяни за полетите в космоса били без порода и дом. До момента на изпитанията тези животни вече били преминали естествен подбор в условията на улицата и скитническия начин на живот. В сравнение с домашните и породисти кучета уличните се отличавали със стабилно здраве, непридирчивост към храната, лесни за дресировка и лоялно отношение към хората.
Особеностите на изследователските оборудване и размерите на пасажерските кабини на ракетите диктували животните да се подбират по специални параметри. Изисквало се експерименталните кучета да не тежат повече от 6 кг и да не бъдат по-дълги от 35 см. За правилното разполагане на датчици били подходящи най-вече късокосмести видове.
Комплексните и опасни експерименти на новата наука не преминават без следа за експерименталните кучета. Учените били наясно, че обучението и полета с балистични ракети могат да повлияят неблагоприятно на тяхното здраве. Случаите на смърт на животни по време на експерименти също не били редкост. Това се е разбрало от учените и изследователите. Те се опитвали да им създадат комфортни условия за живот - животните били хранени добре, извеждали ги редовно на разходки и ги излагали на слънце. Много служители имали свои собствени фаворити.
Конструкторът Сергей Корольов, известен с любовта си към кучетата всеки ден лично се интересувал от тяхното здраве и благополучие. Всяка трагедия, която се е случила с кучетата по време на изпитанията, се възприема като лична скръб. Изследователите, работещи с тях, никога не позволили питомниците и всеобщите любимци а бъдат наречени експериментален материал. От обекти на изследване, по време на съвместната работа кучета се преввръщали за хората в колеги и приятели.
Първата част от експерименталните полети, извършени с геофизични ракети са имали за цел изследването на ефекта на факторите на космическите полети върху животни и други биологични обекти (претоварване, дългосрочно безтегловност, на прехода от безтегловност до претоварване и обратно), изследването на космоса, откриване на животински и растителни организми. Проведени са и редица медицински и биологични експерименти, както и научни изследвания на космическото пространство. Пътуванията на кучета на сателитите целят да докажат безопасността на орбиталните космически полети за хората
Първите: Циган и Дезик
Циган и Дезик
Две кучета, Циган и Дезик, са първите, извършили полет с геофизична ракета в горните слоеве на атмосферата на паметната дата 21 юли 1951 г. При тези апарати, достигайки няколко стотин километра, контейнерите с животните се откъсвали и животните се спускали на земята с парашути.
След 20 мин. полет кучетата се завърнали живи, превъзходно понасяйки всички изпитания.
Циган преживява още около 10 години, а Дезик загива само след седмица заедно със своята спътница кучката Лиса по време на следващия, за съжаление неуспешен полет, когато апарата се разбива в земята.
Лайка
Кучето Лайка снимка: Уикипедия
За Дезик, Циган и Лиса едва ли днес почти някой, извън космическия комплекс си спомня. На ниво широка общественост, разговорите за животни в космоса започват с Лайка. За нея са чували и знаят навярно всички в СССР и мнозина в чужбина. И всички помнят, че кучето е изпратено в орбита без възможност за завръщане.
Защо изследователите на космоса не са оставили на кучето шанс за живот? От една страна е разбираемо: това е първото излизане на живо същество в орбита и още не се научили да връщат спътниците на Земята и все пак да се свързва със смърт втория по брой изкуствен спътник на Земята, още повече в навечерието на най важния празник 7 ноември от гледна точка на имиджа днес изглежда крайно неразумно.
Космическият апарат "Спутник - 2" с биокосмонавт на бора Снимка: Википедия
Така или иначе, на 3 ноември 1957 г. е изстрелян "Спутник -2", където в специална кабина се намира кучето. Многочислените датчици е трябвало да отчитат нейното състояние, а самият процес бил разчетен за няколко дни. Но съдейки по показанията на уредите кучето е загинало още в първите 5 -7 часа от стрес и прегряване. "Спутник" изгаря в плътните слоеве на атмосферата след половин година.
Епизодът с Лайка е наистина най - некрасивият в историята на космонавтиката и е последвал от предсказуем скандал в западната преса. Ако се съди по многобройните писма, съветската общественост също не приветства случилото се.
С времето Лайка се превръща в култов персонаж в поп културата, най-вече западната и това продължава и днес.
През 2008 г. в Института за военна меицина в Москва е издигнат паметник на звезното куче.
Белка и Стрелка: най - знаменитите
Три години след трагичния ицидент с Лайка, съветската зоокосмонавтика успява успешно да се реабилитира. Имената на кучетата Белка и Стрелка стават най - известните сред тези на космическите животни.
Белка и Стрелка са изстреляни с кораба "Спутник -5" на 19 август 1960 г. от космодрума в Байконур и се завръщат триумфално след 25-часов полет, извършвайки 17 обиколки около земното кълбо.
Експеримента е изключително отговорен - това e реална подготовка към полета на първия човек. Въпреки че самочувствието на кучетата било отлично, след четвъртата обиколка Белка започнала обезпокоително да лае, което е ясно фиксирано. Затова за всеки случай се взима решение полета на първия човек да бъде ограничен до една обиколка.
Кучетата веднага стават герои. Любопитно е, че още преди старата първоначалните имена на кучетата Албина и Маркиза са заменени с по-руско звучащите Белка и Стрелка. Първата дама на САЩ Жаклин Кенеди получава първата рожба на Стрелка, като подарък от Никита Хрушчов.
Белка и Стрелка доживят до дълбока старост в Института по авиационна и космическа медицина и биват водени редовно на срещи с деца в училища и детски градини.
Звездичка: предтечата на Гагарин
Кучето-космонавт Звездичка снимка: Википедия
25 март 1961 г. излита кучето-късмет, на което първия космонавт Юрий Гагарин преди старта дава името на звезда. Този полет на кораба "Восток 3КА-2" е успешен. Заедно с кучето излита и манекена "Иван Иванович". Това се случва само 18 дни преди полета на първия човек в орбита.
Ветерок и Угольок
Полетът на Ветерок и Уголек е важен с това, че той е продължителен. До този момент става дума за кратки полети в рамките на денонощие. Ветерок и Уголек летят повече от три седмици - това вече е съвсем различен стрес за нищо нрподозиращите кученца.
Корабът - спътник "Космос 110" е изстрелян в нощта на 22 февруари 1966 г. При приземяването животните са много отслабнали и не можели да стоят на краката си. Когато свалили специалните капронови костюми от тях се оказало че козината им е напълно опадала, което се свързва с космическата радиация.
Само за месец обаче кученцата се възстановили, козината им пораснала и те се сдобили със здраво потомство. Ветерок доживява до старост до 1978 г.
Ако Звездичка може да се счита за предтеча на Гагарин, то Ветерок и Уголек подготвят полета на Андриан Николаев и Виталий Севастянов на "Съюз - 9".
На четириногите космонавти са посветени много филми, издадени са паметни пощенски марки с техните образи. Днес фондът на музея на космонавтиката съхранява редица уникални предмети и документи, отразяващи етапите на експериментите, призвани да докажат безопасността на орбиталните полети в космоса за живи същества.
А през 2015 г. заслугите на знаменитите кучета Лайка, Белка и Стрелка като космонавти са признати в трака на групата Visageна «Star City» («Звездный городок») , посветен на съветската космонавтика, създаден в съавторство с известния Дидие Маруани.
Източници: Википедия, www.rosbalt.ru, mir24.tv
Подобни публикации: ТРАВА У ДОМА: ОФИЦИАЛЕН ХИМН НА РУСКАТА КОСМОНАВГТИКА
Коментари
Публикуване на коментар