Името на поета Михаил Андреев не е много известно на широката публика, но той е човек, който се ползва с популярност и уважение в средите на руския шоу бизнес. Кой е автора, написал някои от най-известните песни на група "Любе" и избрал родния град пред блясъка и шума на Москва.
Михаил Андреев и Николай Расторгуев /test.samsok.ru/
«Твои волосы, руки и плечи твои — преступленье» ...
Трудните 90-години са период, в който бъдещия поет се колебае дали да не изостави признанието си и да се посвети на търговията. Същевременно прочутият Йосиф Бродски се обръща към Андреев с молба да напише предговора към неговата нова книга. С такава чест били удостоявани малцина и Михаил разбира, че е на прав път и трябва да продължи да се занимава с любимата си дейност. През 80-те години той издава в Москва три поетични сборника и става член на Съюза на писателите. Следва и съдбовното познанство на Андреев с композитора Игор Матвиенко, с когото за двадесет години създават няколко десетки съвместни песни.
«Тополиный пух. Жара. Июль. Ночи такие длинные. Ты пойми, что первый поцелуй — это еще не любовь, это такой закон борьбы противоположностей»
"Тополиный пух", "Трамвай-пятерочка", "Отчего так в России березы шумят" ... Болшинството от тези песни знае и пее цяла Русия и всяка от тях има своя история.
Михаил Андреев /test.samsok.ru/
"Отчево так в России так березы шумят" става известна в изпълнение на Сергей Безруков. Но за първи път любимата песен за брезите изпяват Николай Расторгуев и група "Любе" през 2002 г.
"Отчего так в России березы шумят,
Отчего белоствольные все понимают? ..."
С Расторгуев томския поет го свързват особени отношения: "Той е по-дълбок и по-честен в живота от неговия сценичен образ."
Историята на песента "Трамвай пятерочка", написана за Томск е следната: "В навечерието на записа на песента, Игор Матвиенко ми се обади и каза: "Михаил, Черемошиника е в Томск, а Черьомошки съществува на практика във всеки руски град. Можеш ли да преобразиш "Черемошник" в "Черьомушки"? " споделя Андреев в интервю за изданието tomskw.ru.
Номерът на трамвая също е променено от "Едно" на "Пет":
"Необходимо е да се вземе предвид времето по което е писана песента, по това беше ерата на развития социализъм и си помислих: какво ще стане, ако чужденците решат, че в Томск има само един трамвай?! Оставаше много малко време до записа, но аз се обадих на Игор Maтвиенко и му предложих "однёрочка" да бъде променено на "пятёрочка". Матвиенко не беше там, не можа да ми отговори и оставих съобщение на телефонния секретар. Измина една седмица и както вървях по улицата, чух песен по познатите стихове и спрях с тръпнещо сърце. И прозвуча текста:
“Эх, время, время-времечко,
Жизнь не пролетела зря.
Трамвай-пятерочка, вези в Черёмушки меня…”
Как е създадена песента "А утрините тук са тихи" ("А зори зесь тихие")? Игор Матвиенко се обажда на Андреев с молба да напише в много кратък срок песен за вече монтирания филм.
"При това никой не ми е нареждал тема по която да пиша стихове, т. е. имах огромно поле за дейност ... Разбира се, имах някакви мисли, емоции и написах стиховете. Игор Матвиенко написа музиката."
"А зори здесь тихие-тихие,
Как яблони соком налитые
И Солнце, как в лапах шмеля..."
"Добре и достоверно можеш да се пише само за това, което е близко, за което знаеш не по слухове, което те обкръжава..."
Днес Михаил Андреев продължава да пише за звездите на руската естрада, често посещава столицата, но не възнамерява да напусне родния Томск.
Поетът обича да разказва в интервюта за своята любов към своя роден град, към Сибир. Той обожава сибирската природа, която е прекрасна през всички сезони на годината и е способна да удиви всеки човек.
За финал ни се иска да завършим това кратко представяне с думите на самия Михаил Андреев в интервюто за tomskw.ru:"Ако се разсъждава за моето песенно творчество в действителност то е само част от стотиците мои творчески направления. Аз издавам много книги, те се печатат в Москва и се продават из цяла Русия. Аз присъствам на крупни презентации в престижните книжарници "Библио глобус", "Млада гвардия", "Москва". Във връзка с моята дейност ми се налага да чета много и най - разнообразна литература. Моите книги като правило са стихове, размисли за творчеството на различни поети, за поезията като цяло, а също и размисли на колеги по перо за моето творчество. Това, с което изключително много се гордея са думите на Й. Бродски, написани от него към моята книга "По майчина линия":
"Неговите стихове привличат със своята ъгловатост, втренченост и бдителен поглед към света. Притежаването на такива качества прави присъствието на този поет в литературата реално."Отзивът на Йосиф Бродски беше изненада не само за мен, но и сензация за цяла Русия. Всички вестници в Москва препечатаха това писмо.
Преди ми беше неловко и дори срамно да се наричам поет - песенник, тъй като аз пишех и продължавам да пиша сериозни стихове, дълбока поезия. В последствие разбрах, че аудиторията на поезията намалява, а чрез песните аз продължавам да говоря със своята аудитория."
Източници: golos.io и tomskw.ru
подобна публикация: НИКОЛАЙ РАСТОРГУЕВ И "ЛЮБЕ" ИЗНЕНАДВАТ ПОЧИТАТЕЛИТЕ С НОВА ПЕСЕН
Коментари
Публикуване на коментар