"НУ, ПОГОДИ!": КАК Е СЪЗДАДЕН ПОПУЛЯРНИЯ АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

За мнозина от нас те са добре познати от детството. Единият - рошав, с дънки, размъкната риза и китара на гръб. Върви бавно, пуши и се наслаждава на необременен от задължения живот. Другия е малък, но хитър. Той цял живот бяга от първия и тихо му пакости. Вълкът и Заека - най-добрия анимационен дует за цялата история на "Союзмультфильм".



Преди повече от 40 години на екрана излиза първия епизод на популярния и обичан сериал. Трудно е да се определи коя е причината за невероятния успех на този анимационен филм. 

Със сигурност авторите не са можели да предвидяд подобен триумф и популярност.

"Ну, погоди!" е създаден по поръчка. По това време в съветската анимация смешното било недостатъчно и малко. Сценаристите Александър Курляндски и Аркадий Хайт, които започват работа над сюжета веднага решават, че това ще бъде филм - преследване

По трудно било да се реши  кой кого ще гони, като обсъждали различни варианти - лисица и петел, лисица и заек и накрая се спрели на вълка и заека, като най-типични за руския фолклор персонажи. Според авторите Вълка не е толкова лош - самия той често попада в ямата, която копае на други.




Преди първия, познат на всички епизод обаче, през 1969 г. режисьора Генадий Соколски снима серия, идеята за която е залегнала в популярния сериал. Създадените от него образи попаднали под цензура. Ръководството било на мнение , че Вълка и Заека са твърде зли, а съветските деца се нуждаели от добри герои. Препоръчано е главните персонажи кардинално да се променят и "облагородят". Художникът не се съгласил да се заеме с преработката и се отказал от работата. Така хумора, възрастта и външният вид на образите се изменил напълно, но главната идея останала непроменена.

Мнозина режисьори отказали да се заемат с филма, а Вячеслав Котоночкин бил единствения, който се съгласил с думите: "Има нещо в това!".



В едно от своите последни интервюта за вестник "СК-Новости", режисьорът разказва за това как са създадени образите на Заека и Вълка.

"Заекът при мен се получи веднага - със сини очички и розови бузки ... изобщо много положителен. А Вълка дълго не успявах да създам. После на улицата видях мъж, облекнал се на стената на къща. Той имаше дълги черни коси, към плътните му устни бе залепнала цигара, корема му висеше и аз реших, че точно такъв трябва да бъде Вълка."

Сериалът става толкова популярен, че спокойно може да бъде наречен "народен". Всички събития се развиват на фона на съветския бит от 70-те. Зверовете в "Ну,погоди!" се забавляват в лунапарка, отиват на цирк, в музей, качват се на кораб, посещават естрадни концерти, спортуват... изобщо живеят съвсем обичаен живот. 

След няколко серии Заека се нанася в уютна едностайна квартира. Вълкът живурка в своята ергенска бърлога с олющени стени. И всичко това на фона на градския пейзаж. Може да се каже, че се получава филм, близък и понятен на всички жители на необятната съветска страна



В анимационният сериал са използвани много мелодии, станали популярни в периода 1960 - 1980 г. Повечето от тях са били взети от архивите на Всесъюзното радио или от плочи в личните колекции на звукорежисьорите на филма. В "Ну, погоди!" могат да се чуят музикални произведения, изпълнявани от Алла Пугачева, Н. А. Римски-Корсаков, Digitl emotion, "Песняри", "Земляне", Едита Пиеха, Муслин Могомаев, Игор Скляр и др.



Автор на музиката на саундрака към филма е унгарският композитор Тамаш Деак (Tamas Deak).

След смъртта на Анатоли Папанов неговия глас звучи в още два епизода, благодарение на съхранените записи от дубъли и проби.

В интервю, публикувано в сайта http://sobytiya.net.ua /События и люди/, Александър Курляндски споделя, че често са му задавали въпроса: "Кога Вълка ще изяде Заека?"

"По някое време се опитвах да обясня, че Вълка никога няма да изяде Заека, защото това са два клоуна, които ни забавляват. Анимационният Вълк за разлика от истинския ходи на два крака, пуши, кара мотоциклет... Той е почти човек, а не животно..."

Независимо от почтенната си възраст, "Ну, погоди!" остава един от най- добрите сериали в съветската анимация. Приключенията на Вълка и Заека толкова се харесват на деца и възрастни, че вместо един епизод, както е била планирано за 26 години съвместна работа, създателите на сериала създават 16 епизода.

Освен 16-те "златни" серии на популярния сериал, заснети в периода 1969-1986 г. от режисьора Котьоночкин, съществуват два, създадени през 90-те години. През 2005 г. се появяват още два. Така сериите стават общо 20

Нашите любими герои се появяват и в редица други проекти.
Вълкът и Заекът са герои и на множество социални клипове, като външно обаче се отличават от познатите персонажи.

Подобно на други съветски анимационни филми, "Ну, погоди!" става предмет на редица съдебни спорове между авторите (или техните наследници) и хората, регистрирали правата за ползване на съответната марка.

През 2012 г., след влизането в сила на приет преди това закон "за защита на децата от информация, вредна за тяхното здраве и развитие", в руското интернет пространство се появяват предположения, че филмът ще бъде прехвърлен в категория +18. Като вероятна причина за това се посочват сцените с пушене и насилие. Впоследстие се оказва, че това са само слухове.



16.05



Коментари