Добрите, наивни и носещи радост герои от любимото детско филмче за крокодила Гена заживяха нов живот след като през 2010 г. японския режисьор Маното Накамура засне три истории: "Чебурашка и цирка", "Чебурашка отива в зоопарка" и "Съветите на Шапокляк". Анимациите са озвучени на руски език с познати от детството гласове.
Сченарият е пряко продължение на сюжета, замислен от Едуард Успенски за режисьора Роман Качанов.
Анимационната лента е създадена от корейски аниматори и творчески екип от Русия и Белорусия под ръководството на японския режисьор. Филмът е заснет в Корея, а работата над него продължава повече от шест години.
За пролог служи историята с появата на Чебурашка в кашон с портокали, неговото запознанство с крокодила Гена и техните приятели. Добавени са и някой нови персонажи.
Първата серия възпроизвежда анимационния филм от 1969 г. с най-малките детайли. Главна задача на създателите била максимално да се съхрани духа на едно от най-знаменитите произведения в съветската анимация.
Как Чебурашка се оказа в Япония?
В началото на 2000-те г. Чебурашка става почти култов и се радва на особена любов в Япония. Прожекцията на добре познатия анимационен филм поставя началото на "чебуманията" в Страната на изгряващото слънце.
През 2003 г. японската анимационна компания SP international купува от "Союзмультфильм" правата за разпространението на легендарния филм до 2023 г.
Защо Чебурашка се харесва толкова много на японците?
Режисьорът Маното Накамура разказва, че го впечатлява простотата и дълбочината на този куклен филм.
" ... порази ме това колко силно той се отличава от радостните и бойни герои на американското и европейско анимационно кино. В съвременната анимация има твърде много резки и агресивни герои. Филмът за Чебурашка е много спокоен и добър... " - казва той в интервю за РИА Новости, публикувано през 2010 г.
Режисьорът добавя, че заслуга за голямата популярност има и факта, че филма е куклен. В Япония куклената анимация е по-малко разпространена, тъй като е значително по-скъпа от рисуваната. Това е причината филма да се заснеме в Южна Корея. Дизайна на куклите е дело на руски художници, а самите кукли са изработени от млади корейски аниматори.
снимка: YOU TUBE
Версията, показана в Русия се различава от международния вариант. До момента филма е издаден на комерсиално DVD в Япония, Франция, Белгия и Русия.
В родината си римейка е приет благосклонно както от зрителите, така и от професоионалистите. До колко успешно международния екип се е справил с нелеката задача да заснеме тази класическа анимация всеки сам може да прецени - източният "Чебурашка" може да се гледа свободно в Интернет.
Това не е първи опит на японски режисьор за работа над сюжета от филма. През 2013 г. с разрешението на Едуард Успенски (авторът, създал Чебурашка и крокодила Гена), режисьора Кудо Сусумо създава сериал от 26 3-минутни анимирани серии.
А сереала "Cheburashka arere?" (Что за чебурашка?) се появява в ефира на японския канал TV Tokyo през 2009 г.
Подобна публикация: "НУ, ПОГОДИ!": КАК Е СЪЗДАДЕН ПОПУЛЯРНИЯ АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ
22.05
Коментари
Публикуване на коментар