Познавали са се двамата кумири на съветската епоха?
В годините, когато цялата съветска страна със затаен дъх следи полетите и откритията на космонавтите, темата за космоса пленява и най- великия бард, неповторимия Владимир Висоцки. Той е бил и все още е много обичан от космонавтите. Самият поет изпитва същите чувства към хората, свързали съдбата си с необятния космос.
Голяма част от тази ценна информация от живота на двамата кумири дължим на Марк Цибулски - журналист, писател, лекар и автор на биографични книги за Владимир Висоцки.
"Снимах се във филм, наречен "Уволнение на брега". Когато Гагарин и Титов пристигнаха на кораба (крайцера "Михаил Кутузов" - М.Ц.), изгониха всички ... По това време аз бях на снимачната площадка и живеех там с момчетата в пилотската кабина. Всички създатели на филма бяха отпратени и мен ме забравиха, защото и аз бях в униформа, облечен като всички останали, вече бяха свикнали с мен на кораба. Така че бях първият от много цивилни. Видях се лице и разговарях с Титов и Гагарин."
Филмът "Уволнение на брега" се снима през 1961 г. в Севастопол, а част от действието се развива на военния крайслер "Михаил Кутузов".
Според сведения, публикувани в статия на изследователя на Висоцки, известните космонавти са посетили крайслера на 21 септември 1961 г. . На същата дата обаче Владимир Висоцки е бил на снимки в Ленинград. Логично възниква въпроса: имало ли е такава среща или тя е плод на творческото въображение на поета?
В обстойна и подробно аргументирана публикация в сайта vysotski-lit.ru к.т.н. Валерий Мешков изказва мнение, че е възможно такава среща наистина да се състояла при неофициално посещение на космонавтите на борда на военния кораб. Това е и неговото обяснение за липса на официална информация в медиите за събитието. Според известните до момента данни за своята първа среща с космонавтите Висоцки е разказал само веднъж.
Москва
Друга история разказва Анатолий Утульов: В първия ден на 1964 или 1965 г., когато всички още спят след шумната новогодишна нощ, Юрий Гагарин се появил в звездното градче с касета е ръка:
"- Подариха ми запис, а аз дори не зная кой пее - казал Юрий Алексеевич.
- Та това е Висоцки! - възкликнал инж. Валерий Сергейчик, чувайки познатия глас на лентата. - Зная го, той играе в Театъра на Таганка."
Всички забравили за съня, а Гагарин помолил да го запознаят с артиста. Срещнали се през май в Москва. Космонавта пристигнал с приятели от Звездното градче, а Висоцки се появил от метрото с китара в ръка.
"Те се прегърнаха силно, по мъжки, и според мен веднага се харесаха. Юра каза, че песните на Володя са му направили силно впечатление. Оживеният разговор продължи около масата. Разбира се, имаше и тостове, но Висоцки пиеше само сок - той беше "в центъра" на събитието. Но изпя много песни..." /А. Утульов/
По това време Висоцки бил вече достатъчно известен актьор, пробвал е в киното, пишел песни. В квартирата на Утульов разговорите и песните продължили до сутринта.
"Голубой огонек"
Това не е била единствената среща между космонавта и поета. След известно време съдбата ги среща отново. След снимките на едно от първите предавания "Голубой огонек", в което заедно с редица популярни артисти се снима и Гагарин, към групата се присъединил и Висоцки. Това разказва в своя книга със спомени А. Утьовски - приятел на поета от детство. Говорил основно Гагарин. Разпитвали го за всичко, а един от въпросите бил: "не е ли страшно там, в космоса?" На което той отговорил честно: "Страшно е".
Според малко шеговита история в тази нощ Висоцки нахвърля на попаднала му под ръка салфетка стихове, които после дълго не може да открие. Оказва се, че разчиствайки масата, стопанката на дома е изхвърлила ценния ръкопис.
Марк Цибулски уточнява /dzen.ru/, че съдейки по датите на снимките в книгата на А. Утьосов срещата между Гагарин и Висоцки на "Большом Каретном" се е състояла година или две преди вече споменатото събиране в московската квартира. Но всеки от авторите твърди, че точно тази среща е била първа.
"Артистическое кафе"
Списъкът на срещи продължава със среща в "Артистическое кафе" от спомените на Георгий Епифанцев (съветски актьор в театъра и киното). Кафенето, разположено срещу МХАТ в Москва често се посещавало от космонавти. Юрий Алексеевич Гагарин бил сред почитателите на заведението.
По думите на Епифанцев, той многократно уговарял Висоцки: "Да отидем до Гагарин, да се докоснем до него, за да разказваме на децата, че се познаваме с Гагарин." А бардът всеки път отказвал с думите, че е неудобно и неинтелигентно. Но се случило така, че ги запознали, седнали на маса и дълго беседвали.
Има и още ... Спомени, често изпълнени с много несъответствия, противоречия, явни измислици. Възможно е и някои от тези описани срещи между Юрий Гагарин и Владимир Висоцки никога да не са се случили.
Я первый смерил жизнь обратным счётом,
Я буду беспристрастен и правдив:
Сначала кожа выстрелила потом
И задымилась, поры разрядив.Я затаился и затих. И замер.
Мне показалось – я вернулся вдруг
В бездушье безвоздушных барокамер
И в замкнутые петли центрифуг.Сейчас я стану недвижим и грузен,
И погружён в молчанье. А пока
Меха и горны всех газетных кузен
Раздуют это дело на века.Хлестнула память, как кнутом, по нервам,
В ней каждый образ был неповторим:
Вот мой дублёр, который мог быть первым,
Который смог впервые стать вторым ...
/Откъс от "Космонавту Ю. Гагарину"/
"ТРАВА У ДОМА": ОФИЦИАЛЕН ХИМН НА РУСКАТА КОСМОНАВТИКА
Възможно ли е да се пресъздадат с такава точност всички усещания, които изпитва човек в състояние на безтегловност? Макар, че в своя живот Владимир Висоцки е общувал и с други космонавти.
Желанието на хората през цялото време да "съберат" тези идоли на епохата е напълно обяснимо. Защото за Русия Юрий Гагарин и Владимир Висоцки са истинските "народни" звезди на ХХ в.
Коментари
Публикуване на коментар