18 незабравими песни от руски филми

За годините на своето съществуване, съветската кинематография създава много филми - шедьоври. Дело на талантливи режисьори и популярни, обичани актьори, които изиграха  незабравими роли и персонажи. Песните от руските филми са любими хитове на няколко поколения.

1. "Александра" 

"Москва не вярва на сълзи"

Филмът "Москва не вярва на сълзи" се появява на екран през 1980 г.. Вече почти 40 години култовата кинолента се радва на любовта на зрителите. С появата на филма зрителите обикват песента "Александра", изпълнена от руския композитор, един от ярките представители на авторската песен Сергей Яковлевич Никитин.

Музика С. Никитин стихове: Дмитрий Сухарев и Юрий Визбор. 

2. "Ваше благородие" 
"Бялото слънце на пустинята"

Автор на текста: Булат Окуджава 
Композитор: Исаак Шварц
Изпълнител: Павел Луспекаев

Песента "Ваше благородие" е написана специално за филма.
Исаак Шварц създава музиката за повече от 100 филма, но това е неговата най-известна и познаваема мелодия. Песента на Верешчагин става една от най-запомнящите се в съветската кинематография и заживява свой собствен живот. 


3. "10-ти батальон" 
"Белоруската гара"

Знаменитата песен "Нам нужна одна победа" (10-ти батальон) е написана от поета Булат Окуджава специално за филма "Белоруската гара". Подробности може да прочетете тук.


4. "Яблоко" (Песента на Рада) "Таборът отива към небето"

 Музика и текст: Евгений Дога

Музиката за този филм- шедьовър е написана от композитора Юджийн Дога. Заедно с режисьора те обикалят десетки табори, събират стари песни и научават подробности от живота на номадите. Много творчески ромски династии  са консултанти на филма, участват като актьори и автори на песни. Една от най-малките актриси е 10-годишната Алена Бузилева, която изпълнява песента „Нане цоха“, така че мнозина не вярват, че този мощен глас всъщност принадлежи на малко момиченце. Тази и други песни от филма са били известни сред циганите още през 30-те години. В ролята на Рада в този филм изгрява звездата на младата актриса Светлана Тома.


5. "Песен за далечната Родина"("Где-то далеко") 
"17 Мига от пролетта"


Татяна Лиознова кани Микаел Таривердиев да напише музиката за филма "17 мига от пролетта".

Вдовицата на композитора, припомни, че съпругът й не бърза да отговори с думите, че е уморен от филми за шпиони. След продължителен размисъл композиторът решава да акцентира на вътрешния свят и изживяванията на героя. Така се раждат "носталгичната" песен за далечната Родина и " философската "Не мисли за секундите..."

Автор на текста на "Песен за далечна родина" е поетът Робърт Рождественски. Михаил Таривердиев записва музиката по време на снимките на филма, а известната сцена е заснета под звука на песента. Изпълнител на песните в легендарния филм е Йосиф Кобзон.

6. "Не вешать нос, гардемарины"
"Гардемарини, напред"

Кои са гардемарините? Това са руските мускетари.

Принудена да търси композитор режисьора на филма Светлана Сергеевна се спира на кандидатурата на Виктор Лебедев. 

Виктор Михайлович кани поета Юрий Ряшенцев за автор на текстовете. Творческият тандем създава няколко изключителни песни, които след излизането на "Напред, гардемарини" на екрана, цялата страна съветска страна запява. Може би основната песен на мини-сериала е композицията "Не вешай нос ... !".


7."Я спросил у ясеня" 
"Ирония на съдбата"


Автор на песента за ясеновото дърво е съветския драматург и писател Владимир Киршон, който през 20-те и 30-те години на миналия век създава редица пролетарски пиеси и пропагандни песни. Музиката е на Тихон Хренников. Не е ясно как тази позабравена мелодия трогва Елдар Рязанов, но той имал идеята да я използва в някой от своите филми. Място за нея се намира в "Ирония на съдбата". Автор на новата музика е Михаил Таривердиев, а изпълнението във филма е на Сергей Никитин.

8."Песня про зайцев"  "Диамантената ръка"

Юрий Никулин изпълнява " Песен за зайците" в запомнящата се сцена в ресторанта в комедията "Диамантената ръка". Всичко започва с това, че композитора Александър Зацепим получава задача да напише музиката за нова песен към кинофилма на Леонид Гайдай. След известно затруднения той все пак успява да създаде мелодия, която е одобрена и предадена на текстописеца Леонид Дербенев. Работното заглавие  било "Песен за обикновения съветски човек". В резултат от творческите търсения се раждат стиховете:
"В тъмносинята гора..."


9."От зори до зори" 
"Песни за морето"

Музиката на популярният денс хит от 70- те с румънски акцент е на Темистокле Попа. Текстът е на Робърт Рождественски. Песента се изпълнява от Дан Спетару.
Песента "От зори до зори" прозвучава за първи път през 1971 г. при премиерата на съветско - румънския музикален филм Песни за морето". През 70-те години подобно сътрудничество в киното е обичайна практика.


10."Махнатый шмель" 
"Жесток романс"

Композицията "Махнатый шмель", брилянтно изпълнена от Никита Михалков звучи във филма на Е. Разясните "Жесток романс". Малцина обаче знаят, че автор на текста на произведението е създателя на известната история за Маугли.

Съветският композитор Андрей Петров пише песента въз основа на поемата на Ръдиард Киплинг "Циганската пътека" ( Циганският път"), публикувана през 1892 г. и преведена на руски от Г. КружковЗа филма "Cruel Romance", който излиза през 1984 г. текста е значително променен. Песента става символ на свободата, нещо като " номадска звезда".


11."Голубка" (Ланфрен- ланфра) 
"Гардемарини, напред!"

За филма " Напред, гардемарини" композиторът Виктор Лебедев създава няколко прекрасни композиции, които стават популярни в СССР шлагери. Една от тях е и песента "Ланфрен-ланфра", която звучи в прочувственото изпълнение на Михаил Боярски.


12."Темная ночь" 
"Двама бойци"

Автори на тази лирична песен са композитора Никита Богословски и поета Владимир Аганов. Създадената през 1943 г. композиция, изпълнена от Марк Бернес звучи във филма "Двама бойци" и добива огромна популярност. Тя е една от най - обичаните в СССР песни.


13."Здесь вам не равнина..." "Вертикал"

Филмът "Вертикал", създаден през 1967 г. е творчески пробив за 30 - годишния Владимир Висоцки. Това е кинолентата, с която той става популярен като автор и изпълнител на песни. Хората отивали по няколко пъти да гледат филма с тетрадки, за да записват думите и посрещали с бурни аплодисменти всяка поява на актьора на екрана. Така през 1968 г. песните от "Верикал" звучат навсякъде и са издадени на плоча. Тиражът е разпродаден на момента.


14."Там вдали за рекой" 
"Как се каляваше стоманата"


"Там вдали за рекой" е популярна песен, разказваща за сраженията на отряда будьоновски войски по време на Гражданската война в Русия. Автор на текста е естонския поет Николай Коолем, който пише стиховете през 1924 г. Музиката е дело на композитора Александър Александров (автор на химна на СССР). Реално във филма песента изпълняват К. Степанков и неизвестен осветител.

15."Русское поле"
"Новите приключения на неуловимите"


Композиторът Ян Френкел пише музиката на песента "Руско поле" през 1968 г. за филма "Новите приключения на неуловимите" с режисьор Едмон Кеосаян. Автор на  текста на композицията е Инна Гоф.

16."Бьют свинцовые ливни" "Неуловимите отмъстители"


Песента на неуловимите отмъстители е създадена по стиховете на Роберт Рождественски. Композитор на музиката е на Борис Мокроусов.

17."Песня мушкетьоров" "Д'Артянан и тримата мускетари"

Автор на музиката на популярната песен на мускетарите е композитора Максим Дунавски, а стиховете създава Юрий Ряшенцев. Композицията е написана специално за музикалния филм "Д' Артанян и тримата мускетари" с режисьор Георги Юнгвалд - Хилкевич. Изпълнението е на актьора Михаил Боярски и ансамбъл "Коробейники".


18."Песенка о медведях" "Кавказка пленница"


Музиката към забавния филм "Кавказка пленница" е написана от композитора Александър Зацепин, текста е на поета Леонид Дербенев. Как е създаден този толкова популярен и обичан филм може да прочетете тук.

Коментари